Jak již bylo v minulosti na blogu zveřejněno, od června letošního roku čelí naše společnost insolvenčnímu návrhu společnosti Pro věřitele s.r.o., která je dle našich informací skrytě řízena „odpadlou“ částí naší obchodní sítě, vedenou spoluzakladatelem projektu Glocin Lubomírem Bezděkem. Jediným cílem tohoto účelově vzniklého „eseróčka“ je podle našeho názoru zajistit, aby pohledávky, které má Glocin za dalšími subjekty, nebyly důsledně vymáhány a byly smeteny „pod koberec“. Jedná se zejména o pohledávky Glocinu za společností BIT.NXT INTERNATIONAL LLC a jejími dceřinými společnostmi, kterou dodnes řídí Maroš Mikláš, do kterých byly zasílány ke zhodnocení prostředky, které Glocin utržil za prodej Voucherů TRN. Podle zpráv, které se k nám spolehlivými cestami dostaly, Maroš Mikláš z těchto peněz místo toho, aby vydělával pro projekt Glocin, sponzoroval bývalého předsedu slovenské vlády Igora Matoviče, který žije ve stejném městě – v Trnavě.
Významnou částí aktiv firmy Glocin jsou také pohledávky, které má Glocin za partnerkou Lubomíra Bezděka Petrou Slámovou, které Glocin v průběhu roku 2022 zaslal na základě jeho pokynu částku rovnající se 1.400.000 EUR z majetku společnosti BIT.NXT INTERNATIONAL LLC, kterou Lubomír Bezděk na základě vydané plné moci od jejího ředitele Maroše Mikláše, zastupoval. A jelikož je BIT.NXT dlužníkem společnosti Glocin limited, je Petra Slámová podlužníkem Glocinu.
A proč si myslíme, že jde o účelově vzniklou a nastrčenou společnost, vedenou „bezdomovcem“ Drtilem? Jak jinak si lze totiž vyložit situaci, že společnost Pro věřitele s.r.o. přihlašuje i „pohledávky“, které byly nejen dávno splaceny ve Voucherech TRN, ale byla na tyto TRN také dokonce uplatněna výměna na měnu EUR s výplatou na bankovní účet klienta.
Jak možná asi již víte, včerejším dnem bylo v insolvenčním rejstříku zveřejněno usnesení Krajského soudu v Ostravě, kterým byl „osvědčen úpadek“ společnosti GLOCIN LIMITED. Velice zarážejícím je však v tomto usnesení vysvětleno odůvodnění prohlášeného úpadku, které soud postavil zejména na absurdní, absolutní neplatnosti všech uzavíraných smluv s našimi klienty a z toho plynoucím tzv. „bezdůvodným obohacením“ Glocinu z titulu zaslaných finančních prostředků na bankovní účty, které měl za dobu provozu projektu na své jméno k dispozici GLOCIN LIMITED. Z tohoto závěru pak ale plyne fakt, že i výše přihlášených pohledávek bude muset, ve světle usnesení prohlašující úpadek Glocinu, insolvenční správkyně určitě zcela dramatickým způsobem přehodnotit, jelikož u většiny přihlášených věřitelů je pohledávka vyčíslena i s úrokem 20% p.a., který je stanoven smlouvou o zápůjčce – FIX20. Pokud jsou však podle soudu všechny v portálu Miner s klienty uzavírané smlouvy neplatné od samého počátku, není možno uplatňovat pohledávky klientů včetně smlouvou daného 20% zhodnocení. Podle tohoto výkladu není také možné uplatňovat pohledávky našich obchodníků, kteří své TRN inkasovali na základě uzavřených Smluv o obchodní spolupráci. Zcela absurdní je pak skutečnost, že pokud by byly považovány za neplatné všechny smlouvy uzavírané v zákaznickém portálu, mohl by pak Glocin své klienty a obchodníky za jim odeslané platby žalovat za nezákonné obohacení s tím, že by se měly veškeré takto odeslané platby, vrátit zpět do Glocinu. Jak bláznivé, viďte. Tato okolnost se bude muset ještě v rámci odvolání, které zajisté naše firma proti rozhodnutí o úpadku podá, vyřešit u nadřízeného Vrchního soudu v Olomouci.
Také klienti, kteří si posílali své finance do svých peněženek eBit systému a tam je měnili za TRN, které následně pak posílali do Glocinu, by neměli žádný nárok na vypořádání v rámci insolvenčního řízení na takto provedené platby. Rozhodnutí soudu tak zvýhodnilo jednu skupinu klientů před druhou. I proto budeme po právní analýze včera vydaného usnesení podávat proti němu řádné odvolání.
S ohledem na to, že toto naše připravované odvolání nemá žádný odkladný účinek, bude zapotřebí přihlásit pohledávky těch, kteří chtějí řešit svoje finance, do současného insolvenčního řízení. O tom, jakým způsobem, by mohli našim klientům a obchodním zástupcům podat informace advokátní kanceláře, které se na tuto oblast specializují. S ohledem na již citované usnesení to ale budou mít velice složité.
Všichni ale jistě čekáte na informace o dlouho diskutované „kapitalizaci projektu Glocin“. V této souvislosti je potřeba sdělit, že projekt, jak byl původně vypracován a zamýšlen, tím, že je prohlášen úpadek Glocinu, již s ohledem na to, že za Glocin již nyní bude vystupovat pouze ustanovená insolvenční správkyně, nejde realizovat. To ale neznamená, že se „kapitalizace“ nebude konat. Nyní, po prohlášení úpadku (velmi jsme si přáli a bojovali jsme o to, aby úpadek s ohledem na klienty nebyl nikdy prohlášen), však budeme muset pojem „KAPITALIZACE PROJEKTU“ přejmenovat na pojem „MONETIZACE POHLEDÁVEK“.
Aby bylo však jasné, jaké to ty pohledávky jsou, bude potřeba všechny řádně přihlásit do insolvenčního řízení, kde by se nechaly prosít sítem přezkumu insolvenční správkyně. Jak jsem již ale sdělil, podle včera zveřejněného usnesení Krajského soudu v Ostravě o úpadku Glocinu by se daly přihlásit pouze prostředky, které klienti odeslali přímo ze svého bankovního účtu na účty společnosti GLOCIN LIMITED, včetně zákonného úroku z prodlení. Žádné jiné. To by byl pro mnohé klienty veliký problém. Proto v tento předvánoční čas za nedlouho přijde před klienty, jak jsem byl dnes informován, nabídka před rokem obchodními zástupci založeného spolku Věřitelé BIT.NXT international z.s. s nabídkou převzetí (postoupení za úplatu) pohledávek našich klientů s tím, že by je jednak tento spolek přihlásil do insolvenčního řízení a dále podle možností „MONETIZOVAL“ (rozumějte prodal jinému zájemci – právnické osobě, která by tím získala silný kmen klientů a prošla by si dlouhé období samotného insolvenčního řízení s nejistým výsledkem) tak, aby měl klient z jeho prodeje maximální výnos z celého jeho objemu. Podrobnosti o tomto postupu budou jistě velmi brzy zveřejněny samotným spolkem Věřitelé BIT.NXT international z.s.na jejich webových stránkách.
S ohledem na informace, kterými do současnosti disponujeme, by proces monetizace mohl započít ještě do konce tohoto roku. Tato informace ale zcela jistě nezakládá veřejný příslib – ještě je spousta úkonů, které se musí provést a které se mohou také faktem, že se blíží konec kalendářního roku, dost rapidně opozdit.
Věříme však, že je zapsaný spolek Věřitelé BIT.NXT international na dobré cestě k srovnání pohledávek klientů a že bude tato dlouhá doba, kdy nikdo z nás neví, jak to všechno dopadne, korunována grandiózním úspěchem.
Aleš Kohoutek